1. 7. 2023 – 31. 12. 2025 Místní akční plán pro rozvoj vzdělávání v ORP Mnichovo Hradiště
Jak je to vlastně s legendou o rytíři na bílém koni? Co se v tento den slaví? Přečtěte si vysvětlení Hany Hajnové z Waldorfského klubu turnovské Náruče. Text je delší, to pravé pro dnešní sychravý den.
“Dny se krátí a šikmé sluneční paprsky jsou stále vzácnější. Legenda o Svatém Martinovi byla zasazena právě do tohoto podzimního času, do sychravých potemnělých dnů, kdy se tak rádi ohřejeme teplým kabátem. Tím intenzivněji můžeme vnímat Martinův soucitný čin. Rozdělil se o svůj pověstný plášť s prochladlým žebrákem. Není divu, že barvitě líčený akt mezilidského bratrství pobízel posluchače k následování. I dnes působí teplo a světlo lidské lásky jako záchranný maják ve tmách a chladu sobectví a odcizení. Často přijíždí Martin na bílém koni a přináší první sníh.
Ke starým lidovým zvykům martinského období také patří pečení a rozdávání martinských rohlíčků, připomínajících zezlátlé podkovy, které ztrácí Martinův bílý kůň. Nebo pečení plněných šátečků, připomínající rozdělený Martinův plášť. K nejvděčnějším zvykům asi patří výroba lucerniček a lampionků, kterými posilujeme ubývající světlo nejen v přírodě, ale i světlo a teplo našeho soucitu. Zářivý odraz vlastní lampičky v nadšených dětských očích je toho neklamným dokladem.”
Čím si můžete dledoporučení Náruče svatomartinskou středu oživit?
1) VYDEJTE SE PO STOPÁCH BÍLÉHO KONĚ. Zkuste “ulovit” bílého koně (vyfotit živého, vyrobit, namalovat…). Pošlete do Náruče jeho fotku (e-mail, messenger). Můžete se těšit na odměnu.
2) VYROBTE SI LAMPION. Videonávod od Kačky ze Šikovných ručiček ZDE.
3) AŤ VAŠE SVĚTÝLKO PROZÁŘÍ TMU. Vydejte se po setmění na rodinnou procházku a na cestu si posviťte lampiony.
Komu by tyto tipy nestačily, přidáváme další:
1) Díky Živé školičce se můžete zaposlouchat do svatomartinské písničky, legendy i vyprávění o svatém Martinovi od Živé školičky.
2) Nebo je vám snad libo video ze ZŠ a MŠ Okna. I v něm se zaposloucháte do legendy o svatém Martinovi i o tom, proč k ní patří bílý kůň, pečená husa a svatomartinské rohlíčky. A můžete i zazpívat jinou píseň o sv. Martinovi.
3) Jako třetí přidáváme trochu mysteriózní video i s legendou turnovské ZŠ Skálova.
4) Co ještě stojí za úvahu pro tento den? Svatomartinská bojovka s přesahem od Zodpovědné výuky.
5) Svatomartinské tipy ještě uzavřeme odkazem na Pesleří blog, tam se to inspirací pro dnešní den jen hemží!!! Dozvíte se, v jakých knížkách dnes listovat, recept na svatomartinské pečení a vaření, výrobu svatomartinské husy či koně a mnoho dalšího.