Aktuální informace


Podzim byl nejen ve znamení padajícího listí, ale v části MAP i perné práce na tzv. Inspirativním sešitu. Díky neutuchající vůli dotáhnout věci do konce se nakonec podařilo spojit texty některých členek MAPu s pestrobarevnými linkami žáků místního gymnázia. Obrázková část sešitu vznikla na hodinách výtvarné výchovy pod vedením paní učitelky Evy Kozákové, která se též podílela na části grafického řešení díla. Texty doplňující jednotlivé stránky sešitu mapují aktivity, jež se během roku 2017 v rámci MAP uskutečnily. Všem, včetně pracovníků tiskárny, patří nemalý dík.
Naše poděkování směřuje též do mnichovohradišťské ZUŠ, kde se ve skupině výtvarníků ve věku 11-15 let pod vedením paní učitelky Evy Ševců zrodil obrazový motiv pro naše letošní PF – zvolena byla grafická technika tisku z koláže. Nebylo vůbec snadné mezi všemi povedenými návrhy vybrat ten, který nakonec doprovodil PF 2018. Upřímně děkujeme všem spolutvůrcům našeho “péefka”!
„A kdybyste něco potřebovali, ozvěte se,“ loučí se se skupinou necelých třiceti a žáků a učitelů Petr Bureš, lektor společnosti Centrum pro demokratické učení. Odpoledne věnované tématu žákovských parlamentů právě končí a výrazy ve tvářích odcházejících dávají tušit, že čtyři hodiny z jejich odpoledne nebyly časem promarněným.
Středa 13. prosince byla tedy na Gymnáziu Mnichovo Hradiště, které akci hostilo, dnem příjemného a zároveň obohacujícího setkání žáků ze všech škol, které v Mnichově Hradišti působí. Žáci ze ZŠ Švermova se svými dvěma učitelkami získávali podněty pro založení parlamentu, zástupci ze ZŠ Sokolovská, ZŠ Studentská či z gymnázia hovořili o svých zkušenostech, starostech i radostech, které jim práce ve školním parlamentu přináší. Obdobným způsobem jako parlamenty zmíněných škol, jak z rozhovorů vyplynulo, pracuje i Parlament dětí a mládeže při místní pobočce KDM.
Žáci i dospělí koordinátoři zjistili, jak fungují parlamenty na různých místech České republiky, hovořili o příkladech, jež lektor CEDU představil, vyzkoušeli si i některé z aktivit typických pro práci školních parlamentů.
Připomenuta byla též náplň činnosti žákovských samospráv: realizace projektů (vymalování chodby, zkrášlení prostoru školy/města), pořádání různých akcí (deskové hry, filmové projekce), vzdělávání ostatních (besedy, výstavy), podpora charity. Celkově by měl dobře vedený parlament podporovat informovanost napříč školou, zvyšovat zájem o školu/město jako komunitu, vést děti k odpovědnému přístupu k životu i ke světu, pomáhat získávat dovednosti potřebné v osobním i občanském životě a v neposlední řadě dávat možnost zažít pocit, že i jako děti/žáci mohou věci pozitivně měnit.
Zpětná vazba z konce čtyřhodinového semináře i celková atmosféra během něj dávají tušit, že MAP Mnichovohradišťsko uspořádal další prospěšnou akci a možná pomohl založilo novou tradici – setkání žákovských samospráv v Mnichovo Hradišti.
Autorka textu: Iva Štrojsová, GMH
Pozvánka na předvánoční setkání
MAP Mnichovohradišťsko zve všechny své příznivce ve čtvrtek 21. prosince 2017 do Volnočasového centra – kdykoli v době od 15 do 19 hodin – na předvánoční setkání. Společně posedíme, popovídáme si, popijeme… Probereme naše vzdělávací aktivity minulé i budoucí a ti, kteří od nás ještě neobdrželi drobnou pozornost, budou obdarováni. Nebojte se přijít i s dětmi, určitě se zabaví! Těšíme se na všechny příchozí.

Na Gymnáziu MH se v úterý 21. listopadu 2017 uskutečnila velmi zajímavá přednáška Petra Daniše, ředitele vzdělávacího centra Tereza, na téma Vraťme dětství ven. Mezi účastníky setkání byli zejména rodiče, ale inspirovat se přišli i učitelé základních a mateřských škol včetně představitelů neformálního vzdělávání. Již úvod samotné přednášky přinesl překvapení v podobě zjištění, že podle výzkumů patří k nejšťastnějším mladým lidem na světě náctiletí z Indonésie, Nigérie či Indie (nejhůře dopadlo Japonsko). Výsledkem tohoto výzkumu bylo tudíž zjištění, že “bohaté” státy nemohou zaručit svým občanům štěstí. Naopak se v těchto státech hromadí mezi mladými lidmi problémy typu obezita, deprese či problémy se soustředěním, ADHD a mnohé další, což je připisováno změně životního stylu (sledování sociálních sítí, nesamostatnost spojená s omezením svobody pohybu dětí atd.). Co tedy přináší dětem kontakt s přírodou? Snižuje nadváhu či počet nemocí, zvyšuje jejich imunitu, zlepšuje pozornost a jejich vzdělávací výsledky, zvyšuje zájem dětí o učení…
Nezavírejme tedy děti do škol či kroužků, naučme děti hrát si venku! Zdatnými pomocníky se nám mohou stát webové stránky vzdělávacího centra Tereza https://jdeteven.cz/cz, které jsou zaměřené na rodiče, jimž poskytují rady, nápady i motivační hry pro pobyt venku.
“Hra je nejpřirozenější forma učení.” Inspiraci pro svobodnou hru dětí, která mj. uvolňuje “přetlaky” ze školy, z kroužků či ze sociálních kontaktů, naleznete zde: http://svobodnahra.cz/. Stránky se momentálně předělávají, ale již 4. prosince budou spuštěny ve zcela novém kabátě.
Jste-li učitelé, i Vám nabízí Tereza možnost inspirovat se, např. od těch učitelů či ředitelů, pro něž se stalo učení venku nedílnou součástí jejich práce. Web http://ucimesevenku.cz/ Vám ozřejmí důvody, proč učit venku (posiluje se vztah učitel-žák, zlepšují se vzdělávací výsledky žáků…), poskytne ukázky pomůcek pro učení venku či popisy lekcí (např. Hejného metoda venku) a nabídne praktické rady, jak učit venku ve městě, jak dostat přestávky ven, jak zkrátit přesuny ven a mnohé další. Samozřejmě není cílem učit všechny předměty venku, nicméně jsou témata, kterým pobyt venku vyloženě svědčí.
Po skončení přednášky se rozpoutala živá diskuse, což je pro nás signál, že nejen přednášející, ale i samotné téma účastníky zaujalo. A jedno z hodnocení na závěr: “Byla to jedna z těch přednášek, která mi dávala smysl a po níž jsem se cítila spokojená. Také se mi velmi líbilo, že se na konci “rozjela” diskuse nutící k zamyšlení a také společné sdílení. Lektor tomu nechal volný průběh, což umí málokdo :-)”
https://slideslive.com/38900765/clovek-a-priroda-prilis-bohate-pro-stesti-jak-nase-deti-ztraceji-detstvi-a-chytaji-nove-nemoci
Mgr. Gabriela Luková Sittová, školní psycholožka na ZŠ Sokolovská a GMH (https://lukovasittova.wixsite.com/mysite), a Mgr. Tomáš Slánský, psycholog a terapeut (http://lipalip.cz/mgr-tomas-slansky/), seznámí účastníky semináře se základními technikami relaxace, některé z nich si budou moci vyzkoušet prakticky: autogenní trénink (http://www.relaxace.psychoweb.cz/relaxace-uvod/autogenni-trenink), Jakobsonovu relaxaci (http://www.relaxace.psychoweb.cz/relaxace-uvod/jacobsonova-relaxace) a relaxační metody pro děti. Po každém nácviku bude prostor pro zpětnou vazbu a diskusi. Seminář se uskuteční ve středu 6. prosince 2017 od 17 do cca 19 hodin v MC Kohoutek.
Vstup zdarma. Vzhledem k omezenému počtu míst je registrace NUTNÁ: buď online (viz níže), nebo na našem emailu map-mh@email.cz, případně na telefonním čísle 732 680 514 (Markéta Tomášová).