Markéta Tomášová
Poslední MAPí koronavirovou výzvou byla výzva literární, do níž mohly různě staré děti přispívat zhruba od poloviny dubna až do konce května tohoto roku. Téma Když je škola zavřená… nabádalo dětské spisovatele k tomu, aby sepsali příběhy, básně, pohádky, úvahy nebo třeba vytvořili komiks atd. Nyní vám tedy představíme všech sedm příspěvků, které se nám do této výzvy sešly. Děkujeme všem zapojeným dětem ve věku od 5 do 12 let za jejich odvahu jít se svou kůží na trh! Všechny budou odměněny drobnými upomínkovými předměty.
1) Jakub Folber (9 let), ZŠ Kunratice, Praha

2) Jakub Folber (9 let), ZŠ Kunratice, Praha

3) Julie Mydlářová (10 let), ZŠ Klášter Hradiště nad Jizerou

4) Pepíček Mydlář (5 let), MŠ Klášter Hradiště nad Jizerou 
5) Jakub Folber (9 let), ZŠ Kunratice, Praha

6) Antonín Přibík (12 let), ZŠ Kněžmost

7) Anička Folberová (7 let), ZŠ Kunratice, Praha 
Ve středu 3. června 2020 proběhl v rámci pracovní skupiny “klimatiků” webinář Mgr. Petry Kobrové na téma Hodnocení v době korony. (Mgr. Petra Kobrová je zástupkyní ředitele na ZŠ Open Gate Babice, má 26letou učitelskou praxi ve státním i soukromém školství, nyní učí zejména nadané děti.)
Hodnocení je nyní, před blížícím se koncem školního roku, který byl narušený uzavřením škol, tématem, jež rezonuje společností. 27. dubna 2020 vyšla vyhláška MŠMT o hodnocení, která specifikovala, jak mají základní a střední školy postupovat při klasifikaci tohoto pololetí, které bylo z velké části postiženo epidemií koronaviru. Právě na tuto vyhlášku jsme se v rámci webináře zaměřili. Věříme, že všichni, jichž se hodnocení týká, již vyhlášku znají a vědí, že vycházet by se mělo z následujících podkladů: a) hodnotit by se mělo na základě výsledků z 2. pololetí tohoto školního roku, kdy probíhala prezenční výuka; b) podpůrně by se mělo hodnotit i na základě výsledků distančního vzdělávání (ale s ohledem na technické vybavení dětí a jejich možnosti); c) podpůrně je též možné vyjít z výsledků prezenčního vzdělávání po nástupu dětí do školy po 25. květnu 2020. Lektorka navíc zúčastněným učitelům doporučila hodnotit žáky s ohledem na dlouhodobou zkušenost výkonů žáků ve škole. Prospěch by se neměl (zásadně) zhoršit oproti obvyklým výsledkům. Doporučeno je formativní hodnocení, které by mohlo být doplněno o další možné oblasti hodnocení: diskuse, práce s chybou, sebehodnocení…
Zaměřili jsme se i na poskytování zpětné vazby při distanční výuce, k tomuto tématu nahlédněte do následujícího dokumentu z dílny Edukační laboratoře: Zpětná vazba při online výuce. Mezi základní doporučení patří např.: neznámkujte, definujte jasné cíle, vytvořte týdenní plán, oceňujte pokroky, neporovnávejte žáky mezi sebou… – jisté je, že tato doporučení by měla platit v každé době, ne jen té koronavirové.
Společně jsme prošli též doporučené postupy MŠMT pro školy v období vzdělávání na dálku, kdy by měl být obsah vzdělávání výběrem “toho opravdu nejdůležitějšího” z obsahu ŠVP. Mělo by jít o obsah zvládnutelný na dálku, některé obsahy přesunout do následujících ročníků či je využít jako doplňující nebo rozšiřující. Učitelé by určitě neměli žáky zahlcovat nepřiměřeným množstvím úkolů.
Objevují se různá doporučení ohledně hodnocení v této době. Na čem se však shodnou všichni – učitelé se s obdobnou situací dosud nesetkali, a nastavit kritéria pro hodnocení je tudíž velmi obtížné. Co by však mělo platit určitě:
1) Učitelé by měli hodnotit to, co je ve výstupech z ŠVP.
2) Učitelé by měli umět hodnocení zdůvodnit. Komukoliv a kdykoliv. Dopředu i potom.
3) Učitel by měl dopředu jasně říct, co bude hodnotit a následně to hodnotit. Neměl by hodnotit nic, co dopředu nesdělil, že hodnotit bude.
V závěru webináře jsme se věnovali slovnímu hodnocení, které je doporučeno zejména pro žáky prvního stupně. Lektorka představila aktivní slovesa využívaná pro formativní hodnocení, účastníci si sami vyzkoušeli tuto zpětnou vazbu vytvořit. Skvělým tipem pak byla “evidence chyb”, kterou lektorka využívá pro jednotlivé předměty i žáky a jež jí slouží jako podklad pro hodnocení žáků. Toto téma přineslo i dotazy účastníků, např. jak se pracuje v její ZŠ, která je elitní, či jak probíhá v jejich škole hodnocení na druhém a třetím stupni (tam využívají pouze procentuální hodnocení, doplněné samozřejmě o učitelovo slovo v případě, že žákovi něco nejde).
Další procházky se čtením (příspěvky do online sborníku) nás zavedou do nedalekého Kněžmosta a o něco vzdálenějšího Plakánku. Žáci/děti si procházku krajinou spojí s pověstí, která se váže k okolí daného místa. Připomenou si či uvědomí existenci zajímavých míst v okolí, rozvíjí své čtenářské dovednosti na příkladu vhodného žánru – pověsti. Tuto procházku lze spojit i s dalšími aktivitami, jež lze s ohledem na faunu, floru atd. v přírodě realizovat – např. poznávání stop zvěře, rozlišování korun stromů, jejich kůry, šišek, jednotlivých rostlin atd.
Bezprostředně hned, jak bylo možné se začít scházet, jsme využily příležitosti a oslovily naše místní lídry a vedoucí pracovních skupin, zda by si našly (jde o samé dámy) prostor ke společnému setkání. Bylo na výběr, ale nenašel se nikdo, kdo by stál o online setkání – ta se stala za poslední měsíce každodenním chlebem všech učitelů. Došlo tedy na osobní setkání, a sice v úterý 19. května 2020 na venkovním prostoru za ZŠ Studentská. Původně dvouhodinové setkání se nakonec protáhlo do tří hodin, taková byla radost z osobního kontaktu s ostatními kolegy.

Nad čím jsme se zamýšlely? Samozřejmě nad časem korony – jak změnila pandemie práci učitelů? Co bylo “jinak” v porovnání s normálem? Velký prostor jsme věnovaly způsobům komunikace s žáky, rodiči i ostatními učiteli – co škola, to jiný způsob, jiné zkušenosti i používané programy a aplikace. Velkou diskusi vyvolalo konstatování o zjištění ICT “negramotnosti” řady učitelů, v mnoha případech ještě doplněné o jejich nedostatečné technické vybavení. Věříme, že se tyto informace dostanou i do zorného pole zřizovatelů jednotlivých škol! Věnovaly jsme se i hodnocení dětí a nutnosti sebereflexe učitelů po skončení této nestandardní situace. Jaký byl závěr setkání? Shodly jsme se na tom, že řada situací, jež se za časů korony odehrála, byla podmíněna všudypřítomným stresem – buďme k sobě tedy shovívaví! Učitelé volají po nějaké platformě, kde by se někdo zeptal jich, co a jak dělali a dělají a zda něco nepotřebují. Uvažujeme tedy o dotazníku pro učitele, který by tyto dotazy reflektoval a jehož závěry by využili zřizovatelé škol k dovybavení škol a ředitelé k většímu “opečování” svých učitelů.
Konkrétní reakcí na nutnost reflexe pro učitele je pak workshop Supervize v době korony (18. 6. 2020), na který jsou všichni zájemci zváni. Více informací o workshopu i o možnosti přihlášení naleznete ZDE.

Chceme naše učitele trochu opečovat, proto pro ně přicházíme s nabídkou workshopu na téma Supervize v době korony – ve čtvrtek 18. června 2020 od 14:00 do 17:15 h ve stodole Kafé Ořech. Ať už o supervizi něco víte, nebo je to pro Vás velká neznámá, přihlaste se! Zajistěte si možnost účasti u Markéty Tomášové (marketa.tomasova@mnhradis
Vyhlášení rozvojového programu „Podpora financování přímé pedagogické činnosti učitelů do nároku PHmax v mateřských, základních, středních školách a konzervatořích“ na rok 2020
Školy předkládají požadavky pro zapojení do rozvojového programu příslušným krajským úřadům (v Praze Magistrátu hlavního města Prahy). Mateřské a základní školy předkládají žádosti do 15. července 2020, střední školy a konzervatoře do 15. srpna 2020.
Text vyhlášení programu včetně příloh naleznete na webu MŠMT zde.
Pokud Vaše škola realizuje Šablony II, můžete zhlédnout záznam z webinářů NIDV k Šablonám, které byly natočeny v dubnu 2020: 1) Šablony II. – Jak na první ZOR (Soňa Baueršímová);
2) Monitorovací indikátory v Šablonách (Radka Krčková).
Inspirovat se můžete též metodickým materiálem určeným pro příjemce výzvy Šablony II, který obsahuje užitečné informace o průběhu projektu, jeho přípravě a realizaci včetně informací o indikátorech, objasňuje však také úskalí financování projektu a nabízí praktické tipy na využití finančních prostředků. V Inspiromatu nechybějí samozřejmě ani tipy na realizaci konkrétních projektových aktivit. Celý inspiromat si můžete stáhnout pod tímto odkazem.
Přímo z projektu SRP máme informaci o tom, že již proběhl webinář k Šablonám III (28. 5. 2020) – odkaz na něj se zatím na webu projektu neobjevil, ale jistě se tak stane v nejbližší době.
Národní pedagogický institut České republiky (NPI ČR) pravidelně připravuje Speciály pro podporu výuky na dálku. Kromě programu webinářů, které institut chystá vždy na konkrétní týden, a aktuálního programu vysílání ČT2 UčíTelka zde naleznete nejen řadu užitečných informací pro školy, učitele a rodiny, ale i další zajímavé odkazy. Aktuální 12. číslo naleznete ZDE.
Předchozích 11 čísel Speciálu pro podporu výuky na dálku naleznete ZDE.
Workshop je již zcela naplněn. Možnost přihlášení se pouze jako náhradník!!!
Náhrada za zrušený březnový workshop!!!
Zveme všechny učitele 1. a 2. stupně základní školy (i odpovídajících ročníků víceletého gymnázia) na workshop Mgr. Lukáše Javorka (www.aktivniucitel.cz), který se uskuteční v úterý 9. června 2020 od 14:00 do 18:15 hodin. Těšit se můžete na ochutnávku pestrých aktivit využitelných nejen v matematice, a to hlavně formou párové práce.
Seminář je složen výlučně z modelových aktivit funkčních v reálné vyučovací hodině na základní škole. Seminář představuje tipy na krátké aktivity pro aktivizaci žáků – “startéry”, které vás i vaše žáky budou bavit – ZASLOUŽENÉ JMÉNO, KOSTKY, METR, ŠABLONY, TELEFONNÍ ČÍSLO, KOKTEJL, KOLOTOČ, HÁDANKY, PUZZLE, HÁDAČKA, KIMOVA HRA, MATEMATICKÉ HLAVOLAMY, DOBBLE, TRIMINO, PIŠKVORKY, PEXESO, BINGO, STEJNÝ-JINÝ, BĚHACÍ KUFR. Seminář ukazuje možnosti, jak pracovat se zadáním, aby upoutalo vaše žáky. Vyzkoušíme zadání ve formě TEXTU, OBRÁZKU, ZVUKU a VIDEA. Seminář představuje metody, se kterými tato zadání propojit: FLIPPED CLASSROOM, INDEXOVÉ ZNAČKY, PLAKÁT, CLIL, konstruktivistická metoda, heuristická metoda, myšlenková mapa, SOLE. Seminář ukáže tipy pro zapojení geoboardu na 1. a 2. stupeni ZŠ nejen v hodinách matematiky. Lektor představí nástroje pro tvorbu skládaček a cvičení do dvojic i skupin – TRIMINO ONLINE a TARSIA.
Vzhledem k omezenému počtu míst na workshopu je registrace nutná na email marketa.tomasova@mnhradiste.cz (Markéta Tomášová).

Přijměte pozvání na webinář Mgr. Petry Kobrové, který jsme nabízeli v březnu s místem konání v ZŠ Žďár. Z důvodů pandemie Covid-19 byl workshop zrušen, nicméně přicházíme s novým termínem a jinou formou. Webinář pojmenovaný Hodnocení v době korony se uskuteční ve středu 3. června 2020 od 19:00 hodin do zhruba 20:00 hodin, jeho součástí bude i prostor pro Vaše dotazy. V případě zájmu o webinář se prosím přihlašte na email marketa.tomasova@mnhradiste.cz (Markéta Tomášová), poté obdržíte link na přihlášení.
