1.7.2022 – 30.6.2023 Místní akční plán pro rozvoj vzdělávání v ORP Mnichovo Hradiště
“Každému člověku je jeho věk školou.”
V neděli 15. listopadu uplynulo přesně 350 let od smrti učitele národů Jana Amose Komenského. Přinášíme tipy na to, co si můžete se svými dětmi o tomto velkém “Učiteli národů” přečíst. Doporučujeme například velkou trojjazyčnou bohatě ilustrovanou knihu JAN AMOS KOMENSKÝ (Práh, 2008) od Renáty Fučíkové. A nebo zbrusu novou komiksovou únikovku od Kláry Smolíkové S KOMENSKÝM DO KOMIKSU (Portál, 2020).
A na Déčku můžete kouknout na 24dílný český animovaný seriál Labyrint světa a ráj srdce o poutníkovi kráčejícím světem a hledajícím svého srdce ráj. Populární zpracování knihy Jana Amose Komenského pro každého diváka. K dispozici je zatím první díl Jak šel poutník do světa.
Pro Jana Amose Komenského byla bitva na Bílé hoře rozhodujícím mezníkem v životě. Dějiny se po ní začaly vyvíjet v neprospěch protestantské části společnosti. Po letech ukrývání nakonec v roce 1628 odešel do Polska. Jak by se býval jeho život vyvinul, kdyby Bílá hora dopadla jinak nebo vůbec nenastala? Jak on i lidé kolem něj zvládali dramatickou dobu třicetileté války, o které nevěděli, že bude trvat tři desetiletí?
Čím žili lidé v době Bílé hory? Jak vypadali a jaké byly jejich konkrétní osudy?
Vzdělávací program, který muzeum připravilo pro děti základních škol, na některé z těchto otázek odpovídá. Zabývá se dobou, která událostem Stavovského povstání předcházela, i vývojem po jeho nevydařeném konci, jehož symbolem je porážka stavů na Bílé hoře a jejich tvrdé potrestání při staroměstské exekuci.
Série kvízů, které muzeum k programu nachystalo, je malou ochutnávkou programu, který na děti čeká, až bude muzeum zase otevřené. I tyto drobné hádanky se dají využít jako podpora výuky.
Abychom se ve spletitých dějinách zorientovali, pokusíme se pojmenovat některé z hlavních aktérů událostí neklidné doby prvních desetiletí sedmnáctého století. Začneme čtyřmi vysoce postavenými katolíky, které by pilné školní dítko mělo znát…
Vše o aktivitách muzea se pak dočtete ve speciální tiskové zprávě muzea ZDE.
Případně také na speciálním webu https://www.comenius350.cz/.
Ještě do 30. listopadu se můžou třídní kolektivy základních a středních škol či ZUŠ nebo jednotlivci do 15 let zapojit do soutěžní kampaně “Komenský do tříd!”V rámci podpory distanční výuky mohou žáci/studenti malovat portréty J. A. Komenského i doma! Díla poté zasílají příslušenému učiteli, který již následně komunikuje s naší institucí.

 

Dospělí možná ocení Švédskou cenu míru, komorní drama k výročí Komenského úmrtí i bělohorských událostí, které je k poslechu na Českém rozhlasu Dvojka až do 12. prosince 2020. V roli Komenského uslyšíte Viktora Preisse.

I Česká televize si připomenula výročí úmrtí J. A. Komenského, jednoho z největších Čechů historie. Uplynuvší víkend mu byl věnován, některé z pořadů je možné ještě přehrát. Zde je kompletní přehled.
Závěrem ještě přidáváme rozhovor televize DVTV s Janem Háblem, pedagogem a expertem na učení Jana Amose Komenského. Školy jsou dobré v předávání poznatků, máme strategie a metody jak to dělat, ale umět rozvinout charakter nám uniká. Biskup Jednoty bratrské, přezdívaný Učitel národů, zemřel 15. listopadu 1670 v Amsterdamu. Komenského by dnes trápilo, kdyby slyšel, že posledním cílem našeho vzdělávacího systému je konkurenceschopnost, dodává Hábl.