1. 7. 2023 – 31. 12. 2025 Místní akční plán pro rozvoj vzdělávání v ORP Mnichovo Hradiště
  • Kino Příběhů bezpráví, které se koná každý rok 17. listopadu na Jungmannově náměstí v Praze, se letos přesouvá k Vám domů, odkud snímky může sledovat každý, kdo chce oslavit svobodu nabytou po sametové revoluci. Na webu JSNS.CZ můžete zhlédnout dva z jejich nejsledovanějších snímků, které přibližují konec komunistického režimu v Československu – 1989: Z deníku Ivany A.1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu – oba si můžete promítnout i Vy. Online a zdarma. Na webu naleznete ještě další snímky věnující se problematice sametové revoluce, v nichž můžete své žáky seznámit s atmosférou listopadových dní a s hlavními aktéry politického převratu, který pro naši zemi znamenal po dlouhých čtyřiceti letech návrat k demokracii.

  • A pokud byste si chtěli se svými žáky o 17. listopadu i něco přečíst, nabízíme odkaz na Pesleří blog, jehož autorka Veronika Peslerová vše přehledně zpracovala ve svém článku Co číst… o 17. listopadu. Kromě široké nabídky knih na toto téma pro různé věkové kategorie dětí zde naleznete i tipy na aktivity výtvarného rázu, například jak si namalovat demonstraci trochu neobvyklou technikou či nakreslit (nebo dokreslit) portrét. Autorka přidává i odkazy na další snímky, jež je možné zhlédnout z pohody domova (ne jen ty od JSNS.CZ), či tipy na další materiály v podobě online deskovky nebo pracovních listů atd.

  • Knižní tip zase odjinud – z knižního blogu Mravenčí chůva (některé knihy se opakují, jiné jsou stejné):

  • S tématem 17. listopadu můžete své děti seznámit i prostřednictvím České televize. V úterý dávají od 9:00 hodin na Déčku animovaný film Fany a pes, natočený podle knižní předlohy Hanny Schott Fany byla při tom (Pikola, 2019). Píše se rok 1989 v Lipsku a Fany se obrátil svět vzhůru nohama. Když se po letních prázdninách vrátí do školy, zjistí, že její kamarádka Sophie nenastoupila. A co hůř? Není jisté, jestli ji ještě někdy uvidí. Učitelé jsou tajemní a rodiče se jí snaží vysvětlit, proč někteří spolužáci zničehonic s rodiči odcestovali, Fany to ale pořád nejde do hlavy. Proč by někdo stanoval u hranic a čekal kdoví na co, když může chodit do školy nebo do práce? Fany je svědkem událostí bouřlivého podzimu, a když se jako zázrakem otevřou hranice do západního Německa, vydá se i ona se svou rodinou na velkou cestu. K filmu jsou i pracovní listy pro mladší i starší děti, naleznete je ZDE. Pokud nestihnete v úterý film zhlédnout, jistě bude nějakou chvíli na iVysílání.Hned po filmu bude i krátký filmek pro děti o Václavu Havlovi z cyklu Hvězdičky.
  • Na závěr připomínáme ještě on-line vzdělávací sérii Knihovny Václava Havla ROK REVOLUCE https://www.rokrevoluce.cz/. V osmi krátkých, vtipných a youtubersky laděných videolekcích v ní projdete událostmi celého roku 1989. Lekce mladým divákům vysvětlují události Palachova týdne, petici Několik vět, pád Berlínské zdi i průběh Sametové revoluce. Každá lekce má v průměru 3 minuty a zhlédnutí celé série zabere pouhých 30 minut. Lekce jsou doprovázeny metodickými materiály pro učitele a pracovními listy pro žáky a studenty.