1. 7. 2023 – 31. 12. 2025 Místní akční plán pro rozvoj vzdělávání v ORP Mnichovo Hradiště

Web Moje čeština se věnuje výuce českého jazyka, funguje již od roku 2008. Stránky jsou určeny všem, kteří se zajímají o český jazyk a chtějí se o něm něco dozvědět. Využít jej mohou žáci základních škol a jejich rodiče, cizinci, kteří se učí česky, studenti středních škol a ti z Vás, kteří dávno školní lavice opustili, ale český jazyk je stále zajímá. V neposlední řadě stránky využívají také učitelé.

Co byste měli dále vědět

Na tvorbě webu pracují lidé, které baví dělat věci trochu jinak. Neopisují jen poučky z příruček, ale snaží se přinášet neotřelá vysvětlení české gramatiky a pravopisu. Každému z nás vyhovuje trochu jiný styl výuky, a proto uzpůsobují články především tomu, že je budou číst žáci základních škol a jejich rodiče. Snaží se látku přirovnávat k věcem, které děti znají, články jsou doplněny také velkým množstvím příkladových vět. Do článků zařazují také různé infografikyobrázky pro lepší zapamatování a pochopení. Vyhýbají se proto často cizím slovům a odborným termínům. A pokud už je použijou, nikdy nezapomenou na jejich vysvětlení.

Jako jediný web zaměřený na výuku českého jazyka přidávají k testům také vysvětlení správných odpovědí. Při učení se pomocí testů tedy už nepotřebujete žádné další zdroje, ve kterých budete pracně hledat, proč se ve slově starobylý píše vlastně tvrdé Y. Snaží se, aby testy naučily, na vysvětlení si dávají opravdu záležet.

Součástí webu je i seriál Chybami se člověk učí, který čerpá z chyb, jichž se dopouštějí běžní uživatelé českého jazyka.

Dalším seriálem je i Čeština letem světem – zabývá se pravopisem konkrétních slov či slovních spojení, věnuje se jednomu konkrétnímu gramatickému či pravopisnému pravidlu.

Nahlédnout můžete i do Češtiny s maňásky, zábavné aplikace na výuku vyjmenovaných slov, určování pádu, psaní ú/ů a i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Obsahuje celkem 8 756 testových otázek s vysvětlením správné odpovědi, 8 výukových her a vysvětlení potřebné teorie.